Mitsubishi Outlander PHEV

През Октомври месец 2015-та година на софийския автосалон Mitsubishi дебютира с два SUV модела, но с едно име. Публиката можеше да се наслади на новото поколение Outlander 2016 и на европейския хит - хибридния Mitsubishi Outlander PHEV. Огромен интерес предизвика Outlander PHEV, който от мнозина специалисти беше определен, като „технологичното чудо”, защото това е първия Plug-in SUV в света последно поколение.

Какво всъщност представлява този автомобил, каква е неговата икономия на гориво, заслужава ли да се закупи хибрид във България? На всичките тези въпроси ще се опитам да дам яснота в тази статия.

Предоставеният ми автомобил от Балканстар е Mitsubishi Outlander PHEV.

За моя огромна радост предварително уточнената дата съвпада с едни от най-студените януарски дни, което ми дава възможност да тествам модерния SUV при пълно натоварване на електрическата система първо в градски условия, а след това и извънградско каране.

 

Екстериор:

С риск да се повторя от предишният тест-драйв и преките ми впечатления от визията на Outlander PHEV бих казал само едно – истински красив автомобил! Черният цвят на хибрида хармонизира с модерните фейстлив допълнения на предната решетка и фарове със стил и изисканост. Няколко месеца преди това от Mitsubishi дадоха и име на предната част на колата – “Динамичен щит”. Всъщност цялостното обновление дойде именно от предната броня, но също така и от модерните фарове LED светодиодни фарове с дюзи за почистване (тип pop-up), като в долната част са разположени LED дневни светлини с 12 диода и LED габаритни и стоп светлини. Забелязва се и антена тип „акула”, 18”x7,0J двутонални алуминиеви джанти с гуми 225/55 R18, огледала в цвета на купето с вградени мигачи, задна чистачка с дюза за почистване. Сребристите предна и задна подброни излъчват усещане за сигурност и стабилност. Хром ореол акцент с надпис “PLUG-IN HYBRID” на страничния калник и на петата врата “ Outlander PHEV” в основен син цвят указват същността на автомобила. Улеснен съм и от KOS - многорежимна система за достъп до колата и запалване без ключ с два предавателя. Зареждането с ток се осъществява от дясната задна част на Аутлендър-а , като щепсела за бавния заряд е в ляво и е с по-малка окръжност.

 

Интериор:

Веднага прави впечатление, че във вътрешната част на салона се усеща нов модерен стил с хром акцент и пиано лак. Той се подчертава от мултифункционалния отопляем кожен волан с дистанционно управление с регулиране във височина и дълбочина, съвременен джойстик и множество функционални бутони. Висококачествената кожа и шев на тапицерията са с особено внимание към детайла. Обичайното място на оборотомера в таблото от лявата страна е заменен от "energy usage indicator" или в превод "индикатор за използващата се енергия". Той е разделен на три зони – Charge, Eco и Power. Типично за новия SUV са предните седалки с променена твърдост и странична опора за подобрен комфорт. Задните седалки според мен трябва да са малко по-дълги, но от друга страна удобството на високи на ръст пасажери е гарантиран. В технологичния Outlander има и много поставки за чаши, както и големи джобове в страничните врати. Качествената музика е от познатата ни фирма Rockford Fosgate с 8+1 високоговорителя CD/MP3 player, iPOD/DAP контрол, Bluetooth audio, която се контролира от волана, високо-контрастен 4.2" LCD цветен дисплей със SD навигационна система, който има множество функции, показваща състоянието на батериите, разхода на енергия в проценти, ECO информация, изминати километри и още какви ли не данни необходими за водача. Усъвършенствана е и задната камера, която подава сигнал, показваща подробна графика на дисплея с указание на страничната дистанция при паркиране назад, както и проекция на автомобила гледан от „птичи поглед”. Всъщност това е Multi Around Monitor - система от 4 цветни камери, която дава пълен обзор, предлагаща 5 режима на работа.

Функционалността се подпомага и от Mitsubishi Remote Control - функция за дистанционно управление на зареждането на батерията, отоплението на купето и други функции на автомобила от смартфон (Android и iOS). Tова е една много добре измислена опция. Например ако искам да подгрея Аутлендър-а си сутрин в студените зимни дни, мога да направя това с дистанционното управление, без колата да работи на бензин и да излъчва вредни газове в закрити паркинги и гаражи. В Плъг-ин хибрид-а има още и допълнителен ел. отоплител на въздуха в купето, сензор за дъжд (автоматични чистачки), ACC - Adaptive Cruise Control system - Адаптивен Cruise Control с функция за следене на автомобила отпред, система за следене на налягането в гумите (TPMS), система за сигнализиране при внезапно спиране (ESS), ISOFIX приспособление за детски седалки (и 2-ри ред), eл. панорамен люк със сензор и какво ли още не.

Едва ли е необходимо да изброявам всички екстри на Outlander PHEV, достатъчно е да се каже, че това е автомобил, осигуряващ огромен обем от информация за безопасно пътуване.

 

На път:

Преди да потегля на път трябва да знам какво имам „под капака”. Разполагам с един бензинов двигател с общ работен обем от 2000 см2 и 121к.с., максимален въртящ момент от 190Нм при 4500 об/мин с 45-литров резервоар за гориво. В Mitsubishi Outlander PHEV има и 2 електродвигателя. Предният има 82 к.с и 137Нм въртящ момент, а задния има същите конски сили, но по-голям въртящ момент от 195Нм.

Електрическата батерия е литиево-йонна с напрежение от 300V и капацитет от 300kWh. Броя на клетките са 12, а стандартното зареждане е 5 часа. Има и бързо зареждане от 30 минути до 80% капацитет на батерията. Мога да правя 3 бързи заряда към то 1 стандартен. Това може да стане навсякъде, където има контакт на 220 волта. Задвижването e тип Twin Motor S-AWC – електронно контролирана система за задвижване на четирите колела с два режима Normal и 4WD Lock. Казано по друг начин това е 4WD кросоувър с два електромотора” и електромобилна архитектура (електронно управление, без скоростна кутия). При включване 4WD Lock бутонът симулира блокаж и двете оси работят в съотношение 50/50. Характерното за Outlander PHEV е, че липсва кардан. Функцията се поема от двата електромотора, като компютър изчислява колко тяга е необходима за определения момент.

Още една приятна изненада.

Също така установявам, че под лявата страна на таблото за управление се намират множество бутони. Те са FCM - Forward Collision Mitigation system - система за ограничаване на опасността от удар отпред, LDW - Lane Dеparture Warning - система за предупреждение, при напускане на пътната лента, UMS - система за предотвратяване на сблъсък при погрешно натискане на педала на газта, изключване на звука на автомобила и автоматично отваряне на задния капак.

При запалването на Outlander се установява още по-приятно усещане – абсолютна тишина.

Потеглянето е плавно. Чува се как снега „хрупти” под гумите и как тампоните на амортисьорите поемат вибрациите.

Изпадам в недоумение как такъв тежък и солиден SUV може да се движи напълно безшумно?

Всъщност някак си бързо свиквам с това. За моя радост денят е снежен и доста студен – минус 12 градуса. Включвам всички възможни консумативи и потеглям. Това за мен е още една възможност да тествам колата под голямо натоварване, за да разбера за колко време и километра ще ми стигне заряда на батерията в чисто градски условия. Изминавам 51 километра преди дисплея да ми покаже, че ми остава само едно деление на батерията, при положение, че преминавам през повечето време доста заснежен планински терен по улиците на Бояна. При бързо изпреварване удоволствието е невъобразимо. Не се усеща ефектът „кик даун” или „турбо дупка”. Колата реагира незабавно, като при ускоряване не се долавя абсолютно никакъв звук. При спускане по стръмен път преминавам на режим „В” и използвам двете лостчета зад волана. Те са обозначени с (+дясно) и (-ляво). Тяхното предназначение е не да се сменят скорости, а да използват кинетичната енергия за зареждане на колата. Един вид инерцията става алтернатор, който връща енергия чрез електромоторите в литиево – йонната батерия. Разполагам с 5 режима на действие, ако включим и нулата стават общо 6. Умелото използване на тази система при чести дълги спускания щади и спирачните накладки и дискове.

На магистралата след 120 км/ч не мога да разчитам на батерията. Тогава се използва само бензиновия двигател. Разхода е 7 литра на 100 километра. Отлично впечатление прави и подобреното окачване на автомобила от предишната генерация. Сега то е много по-меко и информативно, без това да влияе на стабилността. Предното е тип МакФерсън, със стабилизираща щанга, а задното е тип Мулти-линк, със стабилизираща щанга. Очевидно инженерите от Мицубиши доста са работили, за да постигнат оптималния вариант.

Радиусът в завой осигурява голяма маневреност. Изпробвам това в подземните паркинги на големите магазини в София и на светофарите, където е възможно обръщане на посоката на движение. Mitsubishi Outlander PHEV се справя без проблем и с големите снежни преспи и коловози. Със своите 190 мм просвет и нисък център се чувствам абсолютно сигурен на снега. Модерният SUV e с дължина 4 695мм и широчина 1800 мм., муждуосието е 2670 мм.

Една от многото екстри на автомобила (системата за предупреждение при отклоняване от пътната лента (“LDW”) я изключих почти веднага след тръгване при градски условия, защото тя улавя всяка лента и предупреждава излишно. Нейното използване е абсолютно удачно по автомагистрала. Като цяло удоволствието при шофирането на последния кросовър на Мицубиши е отлично!

 

Заключение:

Искам да обърна внимание на плюсовете и минусите на този автомобил.

Минус е високата цена – 98900 лева. Няма финансови облекчения, както в развитите европейски страни (Германия, Швеция, Холандия и т.н). Във България при закупуването на PLUG-IN HYBRID собственикът не заплаща местен данък, който във случая за София например е 637 лева. Освен това при желание, се закупува стикер от 70 лева за цялата година за паркиране в зелена и синя зона. Ако човек живее и работи в центъра на голям град това е облекчение, но е твърде малко за страна членуваща в ЕС. Все пак такива са законите в нашата държава на този етап.

Друг минус е трудното зареждане на батерията, ако няма безпроблемен достъп до електрическата мрежа. Станциите за зареждане във България все още са твърде малко.

Гаранцията на батерията е 8 години или 160хил.км. След това подмяната на евентуална клетка е доста скъпа, а капацитетът на батериите при бързо зареждане спада на 87%. Все пак използването на батерията в отлично здраве от срок на 12-14 години е приемлив.

Плюсовете са, че собственика получава високо технологичен и икономичен автомобил, съобразен с ЕКО стандартите с ниво на вредни емисии 'Евро 6b'. Използването му предимно в градска среда е особено изгодно. Например ако използваме предимно автомобила в града и вземем данни от днешна дата - Януари 2016-та година, че дневната тарифа е 0,20492 лв. (с ДДС) / кВтч., и нощната тарифа е 0,11638 лв. (с ДДС) / кВтч., а цената на литър бензин 100 октанов е 1.90лв., може да се направи сметката, че ако бордовия компютър отчита 25% участие на машината с вътрешно горене, а средният разход на гориво достига 0,9 л/100 км. в края на теста съм изразходил 12,8 кВтч/100 км, което се равнява на приблизително 2,4 лв/100 км.

Очевидно голямо предимство е отсъствието на шум, подсигурено от електродвигателите и режима от зареждане на батерията, което може да се активира от шофьора (превключвател върху централната конзола). Автономно самозареждане с помощта на ДВГ. Удобно за водача, когато не разполага с външен източник на захранване (пътуване далеч от дома), може да се активира при неподвижен или движещ се автомобил или да възстанови 80% от заряда за ≈ 40 минути. Казано с други думи шофьорът може да превключи на „последователен хибриден режим”, или „паралелен хибриден режим „ с цел икономия на електрическа енергия, за да може по-късно да шофира в градски зони с ограничение за емисиите на CO2 или в тихи жилищни райони, или просто да се наслади на природата при пълна тишина. Уникално 4WD задвижване с два електромотора без скоростна кутия, постоянно 4WD задвижване с помощта на независими преден и заден електромотор, 4WD с електронно управление чрез операционната система на PHEV, мултирежимен Power Drive Unit – активирано задвижване на предните колела при « паралелен хибриден режим , оптимално разпределение на въртящия момент между предната и задната ос (настройка по подразбиране: 60/40). Система S-AWC («Super All Wheel Control»), заимствана от Lancer Evolution – за по-голяма стабилност и прецизно управление на автомобила с активирана от ABS функция “Активен контрол на завъртането около вертикалната ос”, функция “4WD LOCK”. Пакет батерии, монтиран под пода, в средната част на автомобила, с по-нисък център на тежестта (- 30 мм в сравнение с Outlander с ДВГ) и отлично разпределение на тежестта между предната и задната ос (55% - 45%).

Безопасност на високо ниво:

  • Подсилена конструкция на долната част на каросерията, носеща батерията и допълнителния електромотор.
  • Носеща рама за батериите, съставена от четири елемента и монтирана директно към шасито.
  • Безопасна позиция на пакета батерии под пода на автомобила, в пространството между осите.
  • Оценка 5-звезди от Euro NCAP.

Удоволствието се допълва и от по-здрава каросерия – страничен ефект от използването на носеща подрама за батериите, адаптираното окачване за по-комфортно возене, стабилност и балансирано ниво на вибрациите и ниско честотните трептения. Голяма шумоизолация благодарение на 4.0 мм стъкло на предните врати и предното стъкло.

Безспорно Mitsubishi Outlander PHEV е изключителен автомобил и ако човек може да си го позволи би бил щастлив от използването му.

 

 

Светозар Ангелов

Фен Клуб Мицубиши България